X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵

مضرات غذاهای کنسروی

مصرف غذاهای کنسروی می تواند به طور جدی سلامت بدن را تهدید کند و حتی در برخی موارد منجر به مرگ شود. این یک شوخی نیست. به همین دلیل اگر قصد مصرف این نوع غذاها را دارید باید بسیار محتاطانه عمل کنید و با دقت بیشتری از سلامت این دسته از غذاها مطمئن شوید. خواندن مطلب زیر برای دانستن مضرات کنسرو ها خالی از لطف نخواهد بود.

غذاهای کنسروی ، مواد نگهدارنده ندارد

بسیاری از افراد بر این باورند که انواع کنسروها از جمله خورش ها و خوراک های آماده، حاوی مواد نگهدارنده است و برخی کارشناسان که از علوم غذاهای صنعتی آگاهی و شناخت درستی ندارند در صحبت هایشان، به وجود مواد نگهدارنده در غذاهای کنسروی اشاره کرده و از این بابت مصرف این نوع غذاها را منع می کنند، اما واقعیت این نیست.

پس از آن که مواد اولیه غذاهای کنسروی تهیه شد، این مواد در زمان و حرارت تعریف شده ای نیم پز می شود. پس از این مرحله، این ترکیبات به صورت داغ داخل قوطی های فلزی یا ظروف آلومینیومی مخصوصی که برای کنسرو به کار می رود ریخته و بلافاصله دربندی می شود سپس این ظروف را داخل اتوکلاو گذاشته و محتویات آن به طور کامل با بخارآب می پزد. در این حالت فشار و دمای داخل ظروف بشدت بالا رفته و همین افزایش دما موجب انهدام سرسخت ترین میکروب ها و استریل شدن آن می شود.

مضرات غذاهای کنسروی

پس از این مرحله بلافاصله ظروف را تا دمای معینی سرد کرده و در نتیجه، حرارتی که فشار درون ظرف را بالا برده از حالت گازی به مایع تبدیل و ظرف کنسرو و محتویات درون آن فشرده و به نوعی بی هوا (وکیوم) می شود. براین اساس شرایط زنده ماندن میکروب ها در چنین محیطی غیرممکن و مدت زمان نگهداری محصول افزایش می یابد و این همان عاملی است که کنسرو را از مواد نگهدارنده بی نیاز می کند.

به محض باز کردن قوطی کنسرو و قرار دادن آن در معرض هوا، باکتری ها با سرعت تکثیر می شوند. اغلب باکتری ها برای تکثیر شدن به هوا نیاز دارند البته باکتری هایی که بوتولیسم و... ایجاد می کنند، در محیط بدون اکسیژن تکثیر پیدا می کنند. باکتری هایی که باعث مسمومیت غذایی می شود شامل ای کولای، شیگلا، استافیلوکوکوس اورئوس، سالمونلا و... هستند. البته ذکر این نکته ضروری است که به گفته متخصصان برخی غذاها که درون ظروف یا کیسه های پلاستیکی وکیوم می شوند ممکن است حاوی درصدی مواد نگهدارنده باشند.

کنسرو ، حاوی مواد افزودنی است

به رغم این که کنسروها به مواد نگهدارنده یا ضد میکروب نیازی ندارند، اما افزودنی هایی چون انواع ادویه جات، نمک، اسانس، مواد رنگی طبیعی یا مصنوعی، تثبیت کننده ها، استحکام دهنده ها و امولسیون کننده ها از جمله موادی است که جزء جدایی ناپذیر برخی کنسروها بوده و این همان عاملی است که مصرف مستمر و زیاده از حد این نوع غذاها را محدود می کند.

مضرات مصرف غذاهای کنسروی 

علایم مسمومیت غذایی اغلب 2 تا 6 ساعت بعد از مصرف غذای آلوده ظاهر می شود. اغلب غذاهای آلوده علایم معده روده ای ایجاد می کند از جمله حالت تهوع، استفراغ، درد معده یا اسهال. برخی علایم می تواند تاثیر سیستماتیک مانند تب، لرز، سردرد و ضعف شدید ایجاد کند. حالت تهوع و اسهال شدید می تواند به کم آبی بدن منجر شود به ویژه در کودکان، بزرگسالان و افرادی که بیماری های خاص دارند.

میزان سدیم غذاهای کنسروی گرچه استاندارد و تعریف شده است، اما برای مبتلایان به پرفشاری خون، بیماران قلبی ـ عروقی و نارسایی کلیوی محدودیت مصرف دارد و چربی بالای انواعی از آن برای افراد با چربی خون بالا مضر است. همچنین مصرف بیش از حد آن برای کودکان، زنان باردار و البته افراد سالم توصیه نمی شود.

غذاهای کنسروی

کاهش خطر مصرف 

در صورت کپک زدن غذا یا داشتن ظاهر و بوی نامطبوع، غذا را دور بیندازید. قبل از باز کردن قوطی، دست ها و در بازکن را با آب گرم و مایع شست وشو بشویید. با قاشق دهانی یا قاشقی که قبلا استفاده شده، مواد داخل قوطی را خالی نکنید. هرگز مستقیما از قوطی غذا نخورید مگر این که قصد داشته باشید تمام آن را بخورید. باقی مانده کنسرو باز شده را در یک ظرف دردار قرار دهید و در یخچال نگه دارید.

بسیاری از افراد بر این باورند که فقط کنسرو ماهی را باید جوشاند و کنسروهایی چون لوبیا چیتی، ذرت و نخود فرنگی، خورش های آماده، استیک، خوراک ها و پلو را نجوشانده استفاده می کنند و متاسفانه با تمام اطلاع رسانی هایی که در این زمینه صورت گرفته هنوز هم کسانی هستند که حتی از جوشاندن کنسرو ماهی نیز بی اطلاع اند.

قبل از باز کردن بسته بندی، کلیه کنسروها حتی آنها را که ظروفی از جنس آلومینیوم دارند پس از به جوش آمدن آب به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید. یادتان باشد آب جوش باید سطح کنسرو را بپوشاند. این را هم بدانید ظروف آلومینیومی به نفوذ آب مقاوم هستند پس نگران نفوذ رطوبت به داخل ماده غذایی نباشید.

مضرات غذاهای کنسر,

همچنین از قرار دادن این ظروف روی حرارت اجاق گاز اجتناب کنید، چرا که حرارت مستقیم در مدت زمان تعریف شده موجب آسیب به بافت و مواد مغذی غذا می شود و در صورت بسته بودن در کنسرو موجب ترکیدگی ظرف می شود.

برخی کارشناسان معتقدند حرارت مایکرویو ممکن است به بدنه ظروف آلومینیومی آسیب رساند. این ظروف همچون قوطی های فلزی در برابر فساد باد کرده و غیر قابل مصرف می شود.در ضمن از برخورد ظروف آلومینیومی با اجسام تیز و برنده جلوگیری کنید و پس از باز کردن محصول یک تا دو روز می توانید محصول را داخل یخچال در ظروف شیشه ای نگه دارید.

در پایان خاطرنشان می کنیم که اغلب غذاهای کنسروی را می توان بین 2 تا 7 روز پس از باز شدن مصرف کرد. کنسرو ماهی تنها تا 2 روز پس از باز شدن و کنسرو میوه تا یک هفته ماندگاری دارد. لطفا به دستورات طریقه مصرف مندرج بر روی کنسرو توجه فرمایید.

مضرات غذای کنسروی

همچنین شما می توانید فهرستی کامل از تولید کنندگان و توزیع کنندگان مواد غذایی و غذاهای کنسروی را در وب سایت ویکیوز ملاحظه بفرمایید.

مجله و فراتر از مجله

مجله اینترنتی ویکیوز


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :