X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵

شیره خرما

یکی از مواد غذایی انرژی زا شیره ها هستند که برای تولید انرژی بیشتر بدن بسیار مفیدند. شیره خرما نیز از این قائده مستثنی نیست. شیره ی خرما تمام خواص خرما را دارد. از جمله مصارف سنتی آن در ایران می توان به ترکیب آن با شیربرنج، ترکیب با شیر، پختن حلوا و غیره اشاره کرد. در زیر اشاراتی می کنیم به خواص و روش های تهیه ی شیره خرما.

خواص شیره خرما

سه شیوه ی سنتی برای تهیه شیره خرما :

1- روش گرم (شیوه جوشاندن) :

در این شیوه ی تولید، خرما در دیگهای سر باز قرار داده شده و به اندازه وزن میوه به آن آب اضافه می‌شود. مخلوط آب و خرما حرارت داده می‌شوند تا شیره در آب حل گردد. حرارت را تا حدی که شیره به غلظت مورد نظر برسد ادامه می‌دهند و در نهایت با قطع حرارت مخلوط را صاف نموده و شیره را در ظرف‌های پلاستیکی یا حلب‌های فلزی پر کرده و تفاله باقی مانده را نیز به مصرف دام می‌رسانند.

2- روش سرد (تهیه شیره در حوضچه‌های سیمانی):

خرما را در حوضچه‌هایی که ۱ الی ۵/۱ متر از سطح زمین بلندتر است و مخصوص عملیات شیره گیری ساخته می‌شود، می‌ریزند. خرماها در اثر نیروی وزن به هم فشار می‌آورند و شیره از سوراخی که در ته حوضچه تعبیه شده است خارج و جمع آوری می‌شود . این نوع شیره طبیعی بوده و به آن شیره خرمای طبیعی می‌گویند. حوضچه‌های سیمانی را نیز در زبان محلی مدبسه می‌نامند.

3- تولید شیره خرما به طریقه حصیر:

در برخی نواحی جنوب کشور مانند میناب، به جای حوضچه‌های سیمانی، خرما را در محفظه‌ای که از برگ خرما به صورت سبد حصیری درست شده است می‌ریزند و در اثر فشار خرماها بر روی همدیگر شیره آن از منافذ حصیر خارج می‌شود.

تهیه ی شیره به این روش ها معایبی هم دارند. اول آنکه معمولا در تولید و بسته بندی اصئول بهداشتی رعایت نمی شوند. نکته ی دیگر این است که در حین حرارت دادن قندهای محتوی خرما تجزیه می شوند و در نتیجه میزان درصد قند محصول نهایی پایین است. معمولا این شیره ها غلظت کمتری نیز دارند و طعم آنها به علت وجود املاح ناخواسته ی اضافی چندان دلچسب نیست. در ضمن میزان تولید نیز طبیعتا پایین است.

خواص شیره ی خرما

خواص شیره خرما

بهترین نوع مصرف شیره خرما که تقریبا برای همه ی مزاج ها مناسب می باشد این است که شیره با سرکه جوشانده شود و بعد محصول نهایی که سرکه شیره نام دارد با کاهو مصرف شود. سرکه ی شیره هم خاصیت های سرکه را دارد، که دارای طبیعت سردی است، و هم خاصیت طبیعت گرم شیره را داراست. به دلیل داشتن فسفر و آهن، مصرف آن در صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی و در ضمن مانع کم خونی می شود. شیره خرما برای تسکین دردهای رماتیسمی و بیماریهای وریدی و شریانی بسیار مفید است.

شیره خرما

شیره خرما به دلیل داشتن مواد قندی طبیعی می تواند از بیماری های قندی و دیابتی جلوگیری کند، اما مصرف آن به افرادی که مبتلا به دیابت هستند توصیه نمی شود.

مصرف مخلوط شیره و ارده برای گرم مزاج ها توصیه نمی شود. این دو ماده هر دو طبیعت گرم دارند و در این افراد موجب غلیظ شدن صفرا و در نتیجه جوش زدن روی صورت و بدن می شود.

فراموش نکنید که این غذای خوشمزه کالری بسیار بالایی دارد. پس اگر از جمله ی افراد کم تحرک هستید در جریان باشید که مصرف آن می تواند موجبات چاقی را فراهم آورد.

خواص شیره

چنانچه شما هم تجربیات دیگری از این ماده مغذی را می شناسید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید. در ضمن شما می توانید فهرستی کامل از توزیع کنندگان مواد غذایی و تولید کنندگان شیره خرما را در وب سایت ویکیوز مشاهده نمایید.

مجله و فراتر از مجله

مجله اینترنتی ویکیوز


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :