X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵

آرایش و زیبایی در طول تاریخ

مقوله ی آرایش و لوازم آرایشی سالهاست که از مباحث روز جهان است. اما جالب است بدانید که این موضوع از دیرباز در تمام فرهنگ ها و اقوام تاریخ وجود داشته است. تاریخچه آرایش در جهان به حدود 4 تا 6 هزار سال قبل برمی گردد. آرایش کردن از کلمه یونانی kosmetikē tekhnē مشتق شده که به معنای مهارت و روش استفاده از لباس و زینت است. به همین دلیل می توان گفت که مهارت در پوشش و ظاهر در طول تاریخ بشر، چگونه لباس پوشیدن و آرایش کردن و به طور کلی چگونه زینت بخشیدن به خود، رابطه مستقیمی با سطح فرهنگ و جایگاه اجتماعی و طبقاتی داشته است. در زیر نگاهی کلی خواهیم انداخت به تاریخچه آرایش کردن در جهان، که نه فقط در میان زنان، بلکه در بین مردان نیز مرسوم بوده است.

آرایش و زیبایی در طول تاریخ

آرایش و زیبایی ، ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد

اولین انسانهایی که در تاریخ به آرایش و زیبایی توجه کردند مصریان باستان بودند. آنها برای برپایی مراسم مذهبی خود از عطریات و مواد آرایشی استفاده می کردند. مصریان باستان از روغنی برای نرم نگه داشتن و مراقبت از پوستاستفاده می کردند. پودری به نام کوهل شبیه سرمه در زمان مصریان قدیم برای شفاف تر و بزرگتر نشان دادن چشم ها مصرف می شد. دوده چراغ را به ابرو می زدند و از اکسید آهن برای تهیه سرخاب برای آرایش صورت استفاده می کردند. کلئوپاترا ملکه مصر علاقه خاصی به عطر و مواد آرایشی داشت. رژ لب و رژ گونه ی او از تخم مورچه پودر شده و کنه قرمز ساییده شده تهیه می شد.

آرایش و زیبایی

حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد

زنان ایرانی نیز در طول تاریخ بیکار ننشستند. آنها از حنا برای رنگ کردن موها و صورتشان استفاده می کردند. این روش هنوز هم در میان اقشار سنتی رواج دارد. نکته ای که این ماده را پر طرفدار کرده خواص حنا در مورد مراقبت از موو پوست است.

زیبایی در ایران

در طول قرن اول میلادی

زنان رومی از ترکیب جالبی برای آرایش استفاده می کردند. انها مخلوطی از گچ و سرب را به صورت می زدند تا آن را سفیدتر کنند. آنها از دم کرده غلیظ گل و میوه درخت زعفران برای بلوند کردن موهایشان استفاده می کردند. آنها از فضله کروکودیل ماسک صورت بسیار مشهوری درست می کردند. زنان اشراف رومی کاربرد لوازم آرایش طبیعی را با مدادکشیدن به دور چشمانشان، رنگ کردن گونه هایشان با خمیر قرمز رنگی که از پوست سوسک درست شده بود و با مالیدن روغن های معطرو خوشبو به موهایشان در بریتانیا رواج دادند. رومی ها با ساختن تیغ هایی از برنز صیقل یافته عادت تراشیدن ریش را در بین مردان شایع کردند.

در طول قرن دوم میلادی

زنان یونانی عادت خطرناکتری داشتند و آن استفاده از سرب سفید و جیوه برای پوست صورتشان بود تا رنگ صورتشان مانند گچ سفید به نظر رسد. اما این مسئله برای آن ها ناشناخته بود که فلزهای سنگینی مانند این ها از طریق پوست جذب و منجر به مرگ زودرسشان می شود. این عادت تأسف انگیز تا قرون متمادی به طول انجامید. جالینوس، پزشک یونانی که شهرتش را به دلیل مهارت فوق العاده اش در پزشکی میدید، این مسئله را تشخیص داد و نوشت: چهره زنانی که اغلب صورتشان را با جیوه رنگ می کنند، با وجود سن کم پیر و چروکیده می شود

زیبایی در طول تاریخ

قرن چهارم و پنجم میلادی

یونانی ها در طول قرن چهارم و به خصوص پنجم میلادی با علاقه فراوان، عطریات و مواد آرایشی می ساختند و برای مراسم مذهبی و استفاده شخصی و حتی گاهی به عنوان دارو استفاده می کردند. زنان یونانی از موادی به نام ورمیلیون برای آرایش صورت استفاده می کردند که به رنگ قرمز روشن بود و از ترکیب نمک های جیوه در ساخت آن استفاده می شد. یونانیان قدیم نیز چیزهایی درباره آرایش می دانستند، گر چه ریمل آن ها ترکیبی از صمغ و دوده بود و کمی خشن به نظر می رسید. زنان یونانی گونه هایشان را با خمیرهای گیاهی که از میوه توت و دانه های له و خرد شده درست شده بود رنگ می کردند تا به آن ها رنگ درخشان و سالمی دهند. زنان یونانی، از موی بز رنگ شده، ابروی مصنوعی درست می کردند و به کمک صمغ ها و رزین های طبیعی، به پوست خود می چسباندند.

دهه ۱۷۰۰ میلادی

روش های قبلی که اشاره شد سالیان سال طرفداران زیادی داشت تا  حدود قرن هفدهم و هجدهم. در این دوره استفاده از رژ، لیپ استیک و رنگ کردن ابروها و موها بسیار متداول شد. اغلب مواد تشکیل دهنده وسایل آرایشی از گیاهان دارویی بود. در بعضی از این مواد، از سرب و جیوه استفاده می شد که این مواد، به پوست برخی از زنان آسیب رسانده، آن ها را دچار ریزش مو کرده و در برخی سبب لرزش و حتی مرگ می شد.

زیبایی

دهه ۱۸۰۰ میلادی، ابروهای برداشته!

زنان ویکتورین در این دوره ابروهای خود را برداشته و از پودر برنج برای سفید کردن صورت شان استفاده می کردند. آن ها از آب چغندر برای قرمز کردن گونه هایشان بهره می گرفتند.

سال ۱۸۲۰ میلادی، اختراعی محبوب

در این سال ریمل اختراع شد. این اولین ریمل غیرسمی بود.

دهه ۱۹۱۰ میلادی، آینه و اسفنج

اولین پودر فشرده به همراه یک آینه و اسفنج معرفی شد و مورد استفاده قرار گرفت.

دهه ۱۹۷۰ میلادی، فمنیست ها وارد می شوند!

سایه و خط چشم متداول شد. عملاً صنعت لوازم آرایش در اختیار جنبش های فمنیستی قرار گرفت.

لوازم آرایش

۲۰۰۲ میلادی، انقلاب بوتاکس

در این دوره تزریقات بوتاکس به عنوان یکی از ابزارهای جوان سازی پوست در بین زنان رواج یافت. اختراعی که در واقع انقلابی در صنعت آرایش و زیبایی به پا کرد. روشی از جوان سازی پوست که هنوز به عنوان یکی از پرطرفدارترین روش های متداول در دنیا درآمد های کلانی را برای تولید کنندگان و تزریق کنندگان آن به همراه داشته است.

f,jh;s

سطور پیشین تنها تاریخچه ای کوتاه از این صنعت بود. صنعتی که بسیار سود آور و محبوب در جهان است و تمام زنان دنیا را درگیر خود کرده، این درگیری گاه از نان شب نیز واجب تر شده است.

در ضمن در صورت تمایل می توانید فهرستی کامل از تولید کنندگان، توزیع کنندگان و وارد کنندگان صنعت آرایش، زیبایی و سلامتی و لاغری را در وب سایت ویکیوز مشاهده نمایید.

مجله و فراتر از مجله

مجله ی اینترنتی ویکیوز

ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :