X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵

غذای حیوانات خانگی

غذای حیوانات خانگی همیشه جزو دغدغه های صاحبان حیوانات است. اگر شما هم صاحب یک حیوان خانگی هستید حتما با این مسئله که کدام غذاها مناسب ترند درگیر بوده اید. آیا غذاهای آماده ی حیوانات مناسب تر است، یا می توان غذاهای خانگی به آنها داد؟ هزینه های گزاف غذاهای آماده مسلما صاحبان حیوانات را وسوسه می کند تا سراغ غذاهای خانگی بروند. از طرفی پسمانده های غذاهای خود صاحب حیوان، در زمان تهیه ی غذا نیز صرفه جویی می کند. اینها شاید به نظر جذاب برسند اما بدون شک مضراتی نیز برای حیوان دارند. در زیر نگاهی خواهیم انداخت به غذاهای خانگی سگ ( به عنوان محبوب ترین حیوان خانگی)، از طرز تهیه آن تا مضرات بعضی ازانواع  آن.

غذای حیوانات خانگی

تهیه کردن غذای خانگی

امکان تهیه جیره غذایی متعادل ومناسب درخانه میسرمی باشد. هرگزبرای سگ بالغ گوشت چرخ کرده نخرید زیرا اغلب میزان چربی آنها بالااست. تکه هایی ازگوشت که چربی کمتری دارد مناسب ترمی باشد وخودتان می توانید درصورت  نیازآن را چرخ کنید. بالانس بودن جیره غذایی سگ بسیارمهم است اما تنوع آن اهمیت کمتری دارد. اگرچه وجود مقدارمعینی سبزیجات درجیره غذایی سگ مفید است اما باید به خاطرداشته باشید که سگها حیواناتی گوشتخوارند واگرشما خود عادت به گیاه خواری دارید نباید تنها غذاهای گیاهی را به سگ تحمیل کنید. ازدادن قطعات استخوانی کوچک که احیانا تیز نیزمی باشند به سگ خودداری کنید. برای تهیه غذا درخانه از ریه گوسفند و گاو استفاده نکنید زیرا این اندامها علاوه براینکه ارزش غذایی چندانی ندارند اغلب حاوی کیستهای انگلی بوده که می توانند موجب آلودگی انگلی سگ شوند. ضمنا از پای مرغ نیز در صورت امکان استفاده نکنید، زیرا ارزش غذایی چندانی ندارد و زیادی آن می تواند منجر به یبوست گردد. درهر صورت توصیه می شود حتما غذای حیوانات را بصورت پخته به آنها بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد و باعث اسهال الهضم شدن آن می گردد. در تغذیه حیوان همچنین می توانید از سنگدان پاک شده مرغ اسکلت مرغ و کله مرغ استفاده کنید، اما برای جلوگیری از بوی نامطبوعی که در موقع پختن اسکلت مرغ در فصل تابستان ایجاد می شود می توانید ازپیاز، سیر، ادویه و یا سبزیجاتی نظیراسفناج یا جعفری استفاده کنید. در زیرمعایب غذاهای مختلف را می توانید مشاهده کنید.

غذای حیوان

اختلالات ناشی ازاستفاده بلند مدت بعضی از غذای حیوانات

پای مرغ :

یبوست شدید، کمبود تغذیه ای، اختلال رشد، اختلال در باروری.

جگر مرغ :

احتمال تجمع مواد آنتی بیوتیکی در بدن حیوان و اختلالات متابولیکی احتمال بی اثرشدن برخی آنتی بیوتیک ها درهنگام بیماری حیوان

کله مرغ :

احتمال نفوذ تکه های تیزاستخوان درمری

جگرسفید گوسفند و گاو :

بروزبیماری های انگلی خطرناک برای انسان وحیوان ازجمله کیست هیداتید درصورت عدم پخت

غذای حیوان خانگی

دستورپخت غذایی ساده درمنزل :

( این مقادیربرای یک سگ 10 کیلوگرمی می باشد. )

  • دو سوم فنجان چایخوری برنج خام
  • یک قاشق چایخوری پودراستخوان
  • یک سوم فنجان چایخوری گوشت
  • یک قاشق چایخوری روغن ذرت
  • شش  قاشق چایخوری جگر
  • یک دوم قاشق چایخوری نمک یددار

روش پخت

گوشت را پس از خرد کردن در کمی آب بپزید. برنج را کته نموده و با گوشت مخلوط نمایید. پس از خنک شدن سایر اجزاء را به آن اضافه کنید و بصورت سرد یا ولرم به سگ بدهید. برای حفظ شرایط بدنی مناسب در سگهای کوچک و سگهای بزرگی که برای رشد و فعالیت به انرژی بیشتری نیاز دارند میزان برنج را نصف و مقدار گوشت را دو برابر کنید. برای سگهای چاق میزان برنج را نصف کرده گوشت کمتری استفاده کنید و دو سوم فنجان چایخوری جوانه گندم. مالت و انواع مخمرهای حاوی ویتامین های گروه B استفاده شود. برای سگهای پیرمیزان برنج را نصف کنید و یک دوم فنجان چایخوری گوشت و یک دوم فنجان چایخوری جوانه گندم به غذا اضافه کنید.

غذای سگ

روش دیگری که می توان برای تغذیه سگها بکار برد، پختن غذایی شبیه به آبگوشت برای آنها است که در آن علاوه بر به کارگیری گوشت و استخوان (بنابه شرایط اقتصادی) می توان از سبزیجات و گیاهانی نظیر شلغم و هویج و سیب زمینی نیزاستفاده کرد. شایان ذکر است که سگ یک حیوان گیاه خوار نیست و چنانچه سگی را مجبور به خوردن گیاهان نماییم، منجر به عوارض گوارشی و بروز استفراغ واسهال خواهد شد. ولی شروع تغذیه با مقادیر کم و سپس افزایش تدریجی آنها باعث تطابق دستگاه گوارش و تحمل آنها می شود. می توان به این آبگوشت نان نیز افزود. مطمئن باشید که سگها با علاقه خاصی آن را خواهند خورد.

غذای آماده حیوانات

در نتیجه میبینیم که با اندکی مطالعه و حوصله می توان راهکارهایی مناسب برای غذای حیوانات پیدا کرد که هم به لحاظ اقتصادی به صرفه باشد و هم بدون ضرر باشند. در کنار این ها می توانید از مکمل های غذایی آماده که حاوی ویتامین ها و پروتئین های مناسب هستند نیز بهره ببرید.

غذای گربه

چنانچه شما هم تجربیات دیگری از انواع غذای حیوانات دارید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید. در ضمن شما می توانید فهرستی کامل از وارد کنندگان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان غذای حیوانات و انواع مختلف آن را در وب سایتویکیوز مشاهده نمایید.

مجله و فراتر از مجله

مجله ی اینترنتی ویکیوز


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :