X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

روغن حیوانی ، فواید و مضرات

روغن حیوانی در میان ایرانیان محبوبیت خاصی دارد. این روغن زمانی که روی چلو ریخته شود و یا نانی با آن تهیه شود، از جمله ی خوشمزه ترین خوراک ها برای ایرانی ها می شود. البته خیلی ها نیز هستند که طعم و بوی آن را برنمی تابند. این روغن از شیر گاو و گوسفند تهیه می شود. در شیوه ی سنتی تهیه آن ابتدا ماست را دوغ می کنند و بعد درون مشک آنقدر تکان می دهند تا روغن آن که به صورت کره جدا شده و به هم بچسبد. سپس کره را از دوغ جدا می کنند و حرارت می دهند تا آب کره تبخیر و به دو دهم درصد و چربی اش به نود و نه و هشت دهم درصد برسد.

روغن حیوانی ، فواید و مضرات

روغن حیوانی نسبت به روغن های صنعتی که هشتاد تا هشتاد و پنج درصد چربی دارند پرچرب تر است. اگر از شیر گوسفند تهیه شود دیر هضم تر خواهد بود. زیرا نسبت به روغن تهیه شده از شیر گاو کلسترول بیشتری دارد. اما طرفدار بیشتری دارد، زیرا لذیذتر و خوش عطرتر است. عطر و طعم روغن حیوانی بستگی به نوع و کیفیت علف های معطری دارد که دام مصرف می کند.

روغن حیوانی

چند نکته در مورد مصرف روغن حیوانی

  • روغن حیوانی (زرد) نسبت به روغن های جامد و سرخ کردنی سالم تر است. البته خوردن چربی و روغن بایستی به مقدار نیاز بدن باشد وگرنه خطر سکته، انسداد رگ ها و بالا رفتن چربی خون افزایش می یابد ولی روغن زرد نسبت به دیگر روغن های جامد و مایع که در بازار موجود است و خانمها برای پخت و پز در منزل از آن استفاده می کنند، سالم تر تهیه می شود و خطر لخته شدن خون در رگ کاهش می یابد.
  • در شکستگیها و مشکلات کمر، دنده و استخوان که نیاز به مراقبت و گرم نگهداشتن استخوان است و پزشک از سرد شدن و سرماخوردگی استخوان منع می کند، در مراقبت های در منزل توصیه می شود از روغن زرد برای ماساژ و گرم نگهداشتن استخوان استفاده شود.
  • در دو فصل اواسط بهار و پاییز برای تهیه روغن زرد از کره اقدام می شود. روغن بهاره خوش طعم و خوش بو تر است چون حیوان از علفهای تازه بهار تغذیه کرده است.
  • دو نوع روغن زرد گاوی و گوسفندی در بازار بیشتر به چشم می خورد. روغن گوسفندی خوش طعم تر ولی گران تر است و معمولا برای به صرفه بودن روغن، از کره گاوی استفاده می کنند.

روغن حیوانی فواید

دو تفکر سنتی غلط

برخی افراد تصور می کنند دلیل طول عمر و سلامت نسل قدیم نسبت به نسل امروزی در مصرف روغن حیوانی بوده است. اما فراموش کرده اند که در قدیم جنب و جوش و تحرک افراد بیشتر بوده و مردم در هوای پاک آن زمان می توانستند با سوخت و ساز مناسب، مواد زائد این روغن را دفع کنند.

تفکر غلط دیگر این است که هنوز هستند افرادی که تصور می کنند روغن حیوانی در روند رشد کودکان موثر است. اما تا کنون در هیچ آزمایشی در دنیا، این مطلب تایید نشده است.

v,yk

در پایان باید گفت با اینکه کالری بالای روغن حیوانی می تواند قوای جسمانی از دست رفته ی بیماران و زنان تازه زایمان کرده را تا حدی برگرداند، اما مصرف زیاد و بالای آن نیز می تواند عوارض بدتری داشته باشد که در بالا به آنها اشاره شد. چنانچه شما نیز تجربه ای در مورد فواید یا مضرات این ماده ی محبوب ایرانی دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

در ضمن شما می توانید فهرستی کامل از تولید کنندگان و توزیع کنندگان روغن حیوانی را در وب سایت ویکیوزمشاهده نمایید.

مجله و فرا تر از مجله

مجله ی اینترنتی ویکیوز


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :