X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵

سرکه بالزامیک

سرکه بالزامیک که امروزه در بین مردم به عنوان چاشنی غذایی و طعم دهنده های سالاد محبوبیت خاصی پیدا کرده است و طرفداران زیادی دارد را با نام اختصاری ABT نیز می شناسند. این نوع از سرکه یکی از محصولات غذایی کشور ایتالیا می باشد که قدمت آن به دوران رم باستان می رسد. به همین دلیل است که مصرف این سرکه بیشتر در رستوران های ایتالیایی دیده می شود و همچنین در انواع سالاد ها و غذا های ایتالیایی استفاده می شود. شاید جالب باشد بدانید که تا 30 سال پیش کسی خارج از کشور ایتالیا با این محصول غذایی آشنایی نداشت و آن را نمیشناخت، تولید کنندگان سرکه بالزامیک در داخل کشور ایتالیا فعالیت داشته و این محصول به خارج از بازار این کشور صادر نشده بود. بنابراین تحقیقاتی درباره آن صورت نگرفته و کسی از خواص و ترکیبات آن اطلاعاتی به آن صورت کسب نکرده بود. اما امروزه در تمام کشور های دنیا شاهد عرضه و حضور این محصول غذایی به عنوان چاشنی و افزودنی طعم دهنده می باشیم، همچنین به جز کشور ایتالیا در چند کشور دیگر تولید کنندگان سرکه بالزامیک حضور و فعالیت دارند.

سرکه بالزامیک

خصوصیات و مشخه های سرکه بالزامیک :

این نوع سرکه قهوه ای پررنگ، معطر، دارای گرانروی بالا، و برخلاف بقیه سرکه ها دارای طعم شیرین می باشد. میوه ای که به عنوان ماده اولیه در تولید این محصول استفاده می شود، نوعی انگور سفید است؛ که البته به جای انگور از سیب، گیلاس، گلابی و زردآلو هم در تولید آن می توان استفاده کرد. به علت زمان زیادی که صرف تولید این محصول می شود قیمت آن بسیار بالا بوده و از 3 تا 50 دلار با توجه به حجم بطری و زمانی که صرف آماده سازی آن می شود در نوسان است.

خواص

فرآیند تولید و فراوری سرکه بالزامیک:

به محض برداشت انگور، میوه به آرامی پرس می شود و آب به دست آمده در معرض حرارت قرارمی گیرد ( میزان آن معمولاً 80 درجه سانتی گراد و زمان آن 36تا 40ساعت است ). فرایند گرمایی برای کاهش حجم و از بین بردن باکتری ها اعمال می شود. در انتهای فرایند حرارتی میزان شکر 28 تا 33 درصد بوده ( این میزان شکر در فعالیت مخمرها و باکتری های مطلوب اختلالی ایجاد نمی کند) و زمانی به این میزان دست پیدا می کنیم که از 100 لیترآب انگوراولیه 60 لیترباقی مانده باشد (ازهر kg200 انگور kg100 آب میوه استخراج می شود ).
در مرحله دوم عصاره همراه بچه سرکه به تانکرهای بزرگی منتقل میشوند ( مخمرها یا به صورت آماده اضافه می گردند یا اینکه با گذشت زمان درون تانکرها بدون دخالت تولید کننده رشد و تکثیر می یابند ). درون تانکر قند تخمیر و به الکل تبدیل و الکل نیز توسط باکتریها اکسید می شود.
سرکه بالزامیک از احیا شدن آب نوع خاصی از انگور شیرین که جوشیده شده و کاملا پخته شده است، تهیه می‌شود و فرآیند تهیه آن با بقیه انواع سرکه تاحدی متفاوت است.

ساخت سرکه بالزامیک

خواص سرکه بالزامیک :

حال که با ساختار و طرز تهیه زمان بر این ماده بسیار لذیذ آشنا شدید بهتر است به معرفی 5 مورد از پر رنگ ترین و تاثیر گذار ترین فواید سرکه بالزامیک بپردازیم:

آنتی اکسیدان : این مواد با رادیکالهای آزاد مقابله می کنند. تحقیقات نشان داده است که سرکه ی بالزامیک می تواند اکسیداسیون کلسترول بد را کاهش داده و از تشکیل پلاک در سرخرگها جلوگیری کند.

بهبود فشار خون : محققین دریافتند غذاهایی که مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارند نظیر سرکه ی بالزامیک می تواند به بهبود فشارخون از طریق جلوگیری از تخریب سلولها کمک کنند.

انواع سرکه بالزامیک

تنظیم مقدار قند خون : سرکه ی بالزامیک ممکن است سبب بهبود حساسیت به انسولین شود. این ماده دارای نمایه ی گلایسمی پائینی است و سبب افزایش ناگهانی قند خون نمی شود، اگرچه حاوی مقداری قند است وافراد دیابتی باید در مورد میزان مصرف آن احتیاط کنند.

تقویت سیستم ایمنی : آنتی اکسیدانهای موجود در سرکه ی بالزامیک ، سلولهای تخریب شده را ترمیم کرده و به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کنند. با مصرف مقادیر بیشتری آنتی اکسیدان سیستم ایمنی شما ممکن است بتواند سدهای دفاعی مورد نیاز بدنتان را بهتر فراهم کند.

کنترل وزن : سرکه ی بالزامیک سبب کند شدن مراحل هضم غذا می شود و به جلوگیری از پرخوری کمک می کند. بدلیل وجود مواد قندی طبیعی موجود در آن شما می توانید یک سس سالاد یا مارینید بدون شکر از آن بسازید.

سرکه بالزامیک و خواصش

در پایان ذکر این نکته الزامی است که به هنگام خرید سرکه ی بالزامیک به برچسب آن توجه کنید، از خرید سرکه هایی که به آنها رنگ یا شکر افزوده شده است، بپرهیزید. توجه کنید برای ایجاد هر گونه تغییری در رژیم غذاییتان با پزشک دیابت خود مشورت نمایید. در ضمن  شما می توانید فهرستی کامل از انواع ادویه جات و تولید کنندگان و توزیع کنندگان سرکه بالزامیک آن را در شبکه ی حرفه ای کسب و کار ویکیوز مشاهده نمایید.

مجله و فراتر از مجله

مجله ی اینترنتی ویکیوز


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :