X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵

روغن کنجد

ماده اولیه این روغن ارده و کنجد است و به رنگ های قهوه ایی، سیاه و سفید وجود دارد ولی در این بین کنجد سفید کیفیت مطلوب تری دارد .

این روغن به ملکه روغن ها مشهور است و تاثیر چشم گیری در پیشگیری از بیماریهای مفصلی ،آب مروارید و پارکینسون دارد و به دلیل وجود آنتی اکسیدان از بوجود آمدن سلول های سرطانی بخصوص گوارش و سینه جلوگیری میکند.

روغن کنجد به دلیل مقاومت بالا که در برابر حرارت و عدم دود و تغییر رنگ و بوی نامطبوع برای آشپزی و سرخ کردن بسیار مناسب میباشد و بدون نگرانی می توان آنرا چندبار استفاده کرد.

خواص :

کاهش کلسترول

کاهش فشارخون

جلوگیری از سرطان سینه و گوارش

جلوگیری از بسته شدن عروق قلبی

شفافیت پوست به دلیل وجود ویتامین E

تاخیر در سالخوردگی

جلوگیری در آرتروز

این دانه از قدیمی ترین گیاهان کاشت شده توسط انسان است و قدمت آن به 4000 سال پیش برمیگردد.این گیاه پس از یکسال دارای یک متر ارتفاع میشود ک تمام آن از کرک پوشیده شده است.گل های آن قرمز و سفید است و ثمره این گیاه همین دانه کنجد است.

این دانه با اینکه بیشترین میزان روغن را داراست از دانه هایی مانند سویا و آفتابگردان کمتر تولید میشود.این روغن یکی از با کیفیت ترین و گرانترین روغن هاست که ماندگاری بالایی دارد.روغن کنجد در غرب بصورت تصفیه شده و در آسیای شرقی بدون مکانیزه شدن و با طعم و رنگ اصلی استفاده می شود.

در خواص شیمیایی این روغن میتوان به این موضوع اشاره کرد که این روغن کمتر از 15% اسید چرب اشباع و 85% اسید چرب غیر اشباع دارد.

اسیدهای چرب موجود در آن به حالتی است که برای همه مصارف پخت و پز و سالاد قابل استفاده است.

خواص این روغن همانطور که گفته شد برای پوست سبب شفافیت میشود همچنین استفاده از آن بصورت قرقره سرماخوردگی را درمان میکند پوست سر را در مقابل کلر و شوره مقاوم میکند. ماساژ با این روغن درد مفاصل را کم میکند و در انتها منافذ پوست را بسته و از بروز جوش جلوگیری می کند.

 

طرز تهیه :

در کارخانه ها این دانه را بوجاری ( جدا کردن اجسام خارجی ) میکنند که به دو روش خشک و مرطوب انجام میشود.در روش مرطوب دانه ها را در حوض ها خیسانده تا مرطوب شوند و سپس وارد دستگاه پوست کنی میکنند و بعد در حوض های نمک وارد میکنند که در این مرحله کنجد ها روی آب قرار میگیرند ک کنجد های بدون پوسته را جمع آوری کرده میکنند.

در گام بعدی این دانه ها را وارد دستگاه سانترفیوژ میکنند تا آب آن خارج شده و برای آسیاب کردن وارد دستگاه میکنند کنجد های بو داده له شده و به ارده تبدیل می شوند.به دلیل وجود روغن ارده بدست آمده بسیار روان و به رنگ کرم متمایل به زرد است.

برای استخراج روغن از دانه ها میتوان بدون پوست گیری این عمل را انجام داد که در این روش از باقیمانده کنجد برای مصرف دام استفاده میشود ولی برای مصارف انسانی باید برای جداکردن فیبر غیر قابل هضم و اسید گالزالیک آن پوست را از دانه جدا کرد.

در روش های صنعتی با استفاده همزمان پرس و حلال، روغن را از دانه جدا میکنند که معمولا این روغن بدست آمده نیازی به تصفیه و بوگیری ندارد و این میتوان عمل روغن کشی را بارها انجام داد و عمل پالایش را تکرار کرد.

در این روش دانه ها پس از قرارگیری در معرض بخار،بخش زیادی از روغن خود را از دست داده و در مرحله حلال باقمانده جداسازی انجام می شود.

 

درکل، نکته بسیار مهم در مصرف این روغن، استاندارد بودن آن است چرا که نحوه استخراج روغن بر کیفیت آن تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. 

ویکیوز

ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :