X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵

همه چیز درباره خیارشور

خیارشور به عنوان چاشنی برای انواع سالاد،دسر و غذا بکار می رود به طرز جالبی طعم غذا را دلنشین می سازد و بسته به طرز تهیه آن میتواند برای بدن انسان مفید یا مضر باشد. در کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده همراه باشوید و در ساندویچ بکار برده میشود.

روش های تهیه :

خیار شور به دوروش تهیه میشود :

روش طبیعی : در این روش خواص سبزی و صیفیجات بکار رفته در آن حفظ میشود .این روش سنتی بوده ودر آن بجای مواد افزودنی از سرکه و نمک تصفیه شده استفاده میشود.این روش باکتری های مفیدی که برای هضم روده مفید است را حفظ کرده و در مهم ترین بخش، ویتامین های B  و K موجود در آن در اثر حرارت از بین نمیرود.

روش مدرن : این نوع خیارشور که با افزودن سرکه و تحت حرارت تهیه میشوند.در این روش عمر ماندگاری بالا رفته اما مواد مغذی و ویتامین های آن از بین می رود.

مضرات مصرف بیش از اندازه :

این محصول اشتها آور بوده و باعث بهبود طعم غذا میشود و همانطور که گفته شد خیارشور بسته به طرز تهیه میتواند برای بدن مفید یا مضر باشد ،در خیارشورهای خانگی به علت میزان بالای نمک باید از مصرف بیش از اندازه آن خودداری کرد زیرا مصرف بیش از اندازه آن باعث افزایش فشار خون شده و همچنین چون دفع نمک در بارداری بسختی صورت میگیرد بهتر است در بارداری کمتر مصرف شود.، همچنین سدیم بالای آن سبب کم آبی بدن و اسیب به کلیه،قلب و مغز میشود. و به سیستم گوارشی اسیب میزند.

عوامل فساد خیارشور

بادکردگی خیارها

نرم شدن

کپک زدگی

فوائد خیارشور و اجزای آن :

خیار : سرشار از املاح معدنی مانند پتاسیم و ویتامین های A,C,B,K

نمک طعام : سدیم موجود در آن نقش مهمی در نگهداری آن دارد.

سیر : مانند خیار سرشار از املاح و ویتامین ها بوده و به آسانی در تمام فصول سال قابل دسترس است.

سبزی : تمامی سبزیجات موجود مانند هویج، کرفس و... سرشار از آنتی اکسیدان هستند.

سرکه

 

آب خیارشور

بدلیل داشتن سدیم بالا گرفتگی عضلات را باز کرده، بیشتر ورزشکاران قبل از ورزش مصرف میکنند همچنین آبی ک با سرکه مخلوط باشد سوزش معده را کاهش می دهد.

خیارشور و ابتلا به سرطان :

با توجه به اینکه مصرف ترشی و شور جزئی از فرهنگ مردم ماست اما مصرف بیش از اندازه نمک و محصولاتی که در سرکه و نمک خوابانده میشوند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد با تمام این احوال فعالیت بدنی از خطر ابتلا می کاهد.

فوائد خیارشور :

هضم غذا

جلوگیری از سرطان روده

کاهش وزن

تقویت سیستم ایمنی بدن

افزایش انرژی بدن

ممانعت از بیماری های چشمی

علاوه بر همه این خواص خیار شور سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان با رادیکالهای آزاد مبارزه و از پیری زودرس جلوگیری می کند.

این ماده مغذی بدلیل داشتن ویتامین C موجب تقویت سیستم ایمنی شده و همچنین بدلیل کالری کم و عدم چربی باعث کاهش وزن میشود. ویتامین B موجود در آن سبب افزایش انرژی و همچنین ویتامین A در آن از بیماری های چشمی جلوگیری میکند .این چاشنی خوش طعم همچنین بدلیل داشتن فیبر بالا هضم را تسریع کرده در ضمن بدلیل اینکه در آب و نمک و سرکه خوابانده میشود به یک ماده پروبیوتیک تبدیل شده  از سرطان روده جلوگیری میکند.

 ویکیوز


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :