X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
شبکه حرفه ای کسب و کار
ایمان سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵

فواید استفاده از سرکه

سركه از جمله فرآورده‌های طبیعی است كه مصرف خوراكی و دارویی داشته و بیشترین كاربرد را در تهیه انواع ترشیجات دارد. فواید استفاده از آن بیشمار است. یك لیوان سركه 33 ‌كالری انرژی دارد و سرشار از ویتامین‌ها و املاح معدنی است. مصرف سرکه در انواع ترشی ‌ها، شورها و سالادهای فصل باعث خوشمزگی، طعم‌دهندگی، تحریك اشتها و ترشح بیشتر شیره گوارشی شده و هضم غذا را بهتر می ‌كند. از سوی دیگر، سالادهایی كه با ترشیجاتی نظیر سركه طعم می‌گیرند، سالم‌ترین و مغذی‌ترین نوع سالاد هستند، زیرا این طعم‌ها سبب جذب بیشتر مواد ویتامینی و پروتئینی موجود در مواد سالاد مثل كاهو، هویج، خیار و گوجه‌فرنگی می‌شوند. از این رو استفاده از آن در تهیه سالادهای فصل توصیه می‌شود.

سرکه :

اعصاب را تحریک می کند. دشمن عفونت های خونی است. در هضم غذا تاثیرگذار است، هضم غذاهای سنگین را آسان می کند، و با طعم ترش خود، چاشنی خوبی برای خوراکی ها و خورش ها می باشد.

از دیگر ‌فایده های استفاده از آن این است که عفونت های خونی و صفراوی را از بین می برد و تا اندازه ای از سرطان جلوگیری می کند. تلخی مزاج را پاک می کند و از خونریزی داخلی جلوگیری می کند.

فواید استفاده از سرکه

‌یکی دیگر از ‌فایده های استفاده از آن از بین بردن کرم معده است. اگر دچار این بیماری هستید، چند روز متوالی به صورت ناشتا چند جرعه از آن بنوشید. تاثیر آن را به زودی خواهید دید. همچنین اگر در گلوی شما زالو چسبیده و دسترسی به پزشک ندارید، این جانور خونخوار را با جرعه جرعه نوشیدن سرکه از بین ببرید.

‌فواید مصرف سرکه به همین ها ختم نمی شود. برای درمان مسمومیت نیز سرکه کارساز است. برای این منظور مقداری سرکه را گرم کنید و بخورید. چند دقیقه بعد ایجاد قی کنید. به این ترتیب معده شستشو داده می شود و اثر سم از بین می رود.

سرکه پاک کننده طحال نیز هست و برای معده های پرالتهاب و بلغمی بسیار مفید است. گرفتگی دستگاه گوارش را باز می کند و از لخته شدن خون در معده جلوگیری می نماید.

از دیگر ‌فایده های استفاده از آن باید به خاصیت درمانی از بین بردن زخم نیش حشرات موذی مانند پشه و زنبور اشاره کرد. برای این منظور مقداری از آن را به محل نیش بمالید و نتیجه آن را به زودی ملاحظه کنید.

فواید استفاده از سرکه در غذا

اگر مبتلا به گلو درد کهنه هستید، و با داروهاى دیگر معالجه نشده اید، کمى سرکه را رقیق کرده و با نمک مخلوط و بعد غرغره نمایید، و منافع سرشار آنرا ببینید. براى معالجه امراض داخلى مزمن از سیر ترش کهنه استفاده نمایید. اگر مبتلا به سر درد کهنه و مزمن هستید، سرکه را بو کنید و یا آن را جوشانده و از بخور آن استفاده کنید. یک دستمال را با سرکه ی گرم شده آغشته کنید، روى پیشانى بگذارید و منافع آنرا ببینید. سر دردى که نتیجه آفتاب زدگى باشد، هم به این وسیله معالجه مى شود.

در خاتمه بد نیست بدانید که کبد شما یک کارخانه بزرگ داروسازى است که بیش از چهار هزار محصول دارد، یکى از این فرآورده ها سرکه است که وجودش براى جذب چربى به خون و هضم شدن گوشت ضرورت دارد. از روزى که شما به خوردن گوشت عادت کردید، کار کبد شما زیادتر شده است، زیرا علاوه بر اینکه بایستى سموم گوشت را دفع نماید، بایستى مقدار زیادترى کار کند تا بتواند محصول بیشترى بسازد. طرز ساخته شدن سرکه در کبد با آنچه در خارج از بدن ساخته مى شود فرق زیاد دارد. در خمره براى اینکه قند به الکل بدل شده و بعد سرکه شود، چهارده عمل شیمیایى انجام مى گیرد، ولى کبد این عمل را بطور مستقیم انجام مى دهد.

فواید استفاده از سرکه در ترشی

ترشى هایى که با سرکه درست می شوند فواید بیشترى دارند، زیرا سرکه حافظ سبزیها و میوه ها و منافع آنها هست، براى نمونه شما مى توانیدسیرترشى را درنظر بگیرید، سیر وقتى مدتى بماند، پوک شده و مغز آن بکلى از بین میرود و هیچگونه عطر و بو و خاصیت ندارد، ولى وقتى آنرا در سرکه مى ریزند، نه تنها مغز آنرا حفظ مى کند، بلکه روز به روز بر خواص و قیمت آن افزوده مى شود و طعم آن شیرین و بوى آن مطبوع تر خواهد شد، و در مورد سایر ترشى ها نیز وضع چنین است، چنانچه آنها را با دستور صحیح و مناسب درست کنید هرگز خراب نخواهد شد.

این موارد تنها تعدادی از ‌فواید استفاده از سرکه می باشد. چنانچه تجربه درمانی شخصی از این ماده خوشمزه و فوق العاده اثرگذار را دارید و یا مایل به افزودن اطلاعاتی اضافه بر آنچه در این مقاله ذکر شد می باشید، با ما از طریق همین صفحه به اشتراک بگذارید.

همچنین شما می توانید فهرستی کامل از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سرکه را در وب سایت ویکیوز ملاحظه بفرمایید.

مجله و فراتر از مجله

مجله اینترنتی ویکیوز


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :